موقعیت شما :

خانه » ایران » تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه قشم

تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

تنگه چاهکوه قشم ، از زیباترین جاذبه های گردشگری قشم است. تنگه چاهکوه در ۱۰۰ کیلومتری قشم و در نزدیکی روستای چاهویقرار گرفته است و به عنوان یکی از عجایب هفت گانه قشم شناخته می شود. درست است که جهان خود عجایب هفتگانه دارد ولی شهر قشم نیز خود دارای هفت جاذبه می باشد که با نام عجایب هفتگانه قشم شناخته می شود. از دیگر عجایب قشم می توان به دره ستارگان قشم ، غار نمکدان، تنگه چاهکوه، دلفین های جزیره هنگام، جزایر ناز، جنگل دریایی حرا و لاک پشت عقابی اشاره کرد.

تنگه چاهکوه قشم

شبیه بودن تنگه چاهکوه قشم باعث شده است که این تنگه با دره ستارگان قشم کاهی اشتباه گرفته شود. تنگه چاهکوه، دره‌ای شگفت انگیز که در دل رشته کوه های زاگرس بخش جنوبی است. عمق این دره در بخشی از نواحی به ۱۰۰ متر می رسد و دیواره های این دره، نمایش بسیار زیبایی از سنگ های رسوبی است.

تنگه چاهکوه قشم

دلیل اصلی نام گذاری این دره به نام چاهکوه، جاده ای است که در ابتدای دره حفر شده است. در داخل تنگه نیز تعدادی چاه با عمق کم و کانال هایی برای عبور آب، از سوی اهالی روستای چاهو حفر شده است که زیبایی این تنگه را بیش از پیش می کند. این تنگه محل ذخیره کردن آب شیرین روستای چاهو است. چاه ها و کانال ها موجود در تنگه چاهکوه، بسیار قدیمی هستند و از گذشته های دور برای تامین آب شیرین اهالی این بخش از جزیره مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه به وجود آمدن تنگه چاهکوه قشم

این دره زیبا در اثر شکستگی طاقدیس که باعث به وجود آمدن گنبد نمی نیز شده است. بارش باران و آفتاب سوزان باعث شده است که فرورفتگی های چشم نوازی را در این تنگه به وجود آورد.

تنگه چاهکوه

ساختار و شکل ظاهری تنگه چاهکوه قشم

این دره زیبا از چهار طرف، دارای چهار تنگه است. در بخش هایی از این تنگه دیواره های کناری به هم بسیار نزدیک می شوند و فاصله آنها از هم حدود نیم متر می شود. جنس سنگ های تنگه چاهکو از نوع سنگ های رسوبی که با نام سنگ های آهکی هم شناخته می شود و مربوط به رشته کوه های زاگرس می شوند. وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و همچنین حفره و طاقچه بر بدنه عمود این دره و نیز وجود جوی های سنگی در کف دره، باعث شده تا تنگه چاهکو به اعجاب تبدیل شود.

این تنگه در ابتدای ورودی به شکل U است و ورود به قسمت داخلی تنگه به شکل V می شود. این تنگه علاوه بر زیبایی های که در روز دارد در شب ها هم بسیار زیبا و دیدنی می شود و ستاره های آسمان همانند آنچه که در کویر ها مشاهده می شود، قابل دیدن است.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه، تنگه مقدس بومیان

این تنگه در طی سال های اخیر به عنوان یک مکان مقدس برای بومیان شناخته شده است. کم بارش بودن در این منطقه باعث شده است که در داخل تنگه تعدادی چاه توسط بومیان حفر شود و آب های شیرین را در داخل آن ذخیره نمایند.

دره چاهکوه قشم

مسیر رفتن به تنگه چاهکوه قشم

چاهکو در غربی ترین نقطه جزیره قشم قرار گرفته است و حدود ۱ساعت و نیم از مرکز شهر فاصله دارد. برای رفتن به چاهکو می بایست از روستای طبل و گوران بگذرید و به روستای چاهکو بروید. از آنجا تا تنگه نیز حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی است.تنها راه دسترسی به این تنگه استفاده از ماشین شخصی یا تاکسی می باشد. با تاکسی از جاده شمالی جزیره می بایستی به سمت درگهان رفته و در ادامه مسیر تابلوهای راهنما شما را از جاده اصلی به سمت روستای چاهکو و تنگه هدایت می کنند.

نکات مهم رفتن به تنگه چاهکوه

  • برای عبور از قسمت هایی از تنگه نیاز به مهارت های ابتدایی صخره نوردی است.
  • از ریختن هرگونه زباله در داخل آب ها خود داری شود چرا که از این آب به عنوان آب آشامیدنی استفاده می شود.
  • این مکان دارای سرویس بهداشتی و نگهبانی است.

قابل توجه کسانی که قصد رفتن به این تنگه را دارند: پیشنها می کنیم که تصاویر سه بعدی تنگه چاهکوه را در قالب تور مجازی گردشگری در بخش ” مشاهده سه بعدی” انتهای همین مطلب مشاهده نمایید.

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

3 نظر

  1. علی انصاری گفت:

    اطلاعات شما خوب است ولی من وقتی از سایت وب سایت لحظه آخر دیدن کردم دیدم کمی ریزتر توضیح می دهد بنابرین پیشنهاد می کنم که شما هم برای ارائه مطالب کمی ریزتر شوید تا از این هم بهتر شود

  2. پرهام گفت:

    اطلاعات شما خوب است ولی من وقتی از سایت وب سایت لحظه آخر دیدن کردم دیدم کمی ریزتر توضیح می دهد بنابرین پیشنهاد می کنم که شما هم برای ارائه مطالب کمی ریزتر شوید تا از این هم بهتر شود

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید