موقعیت شما :

خانه » ایران » دریاچه الندان کجاست؟

دریاچه الندان کجاست؟

تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۵

یکی از زیباترین و خاص ترین دریاچه های ایران، دریاچه الندان می باشد. این دریاچه واقع در استان مازندران و از توابع چهاردانگه شهر ساری است. دریاچه الندان کیاسر با قدمت بیش از ۲٫۵ میلیون سال، در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

آب این دریاچه از هیچ گونه رودخانه و یا چشمه ای تامین نمی شود و آب دریاچه به خاطر بارش باران به وجود آمده است. جنس خاک و نوع زمین اطراف دریاچه باعث می شود که در فصولی که بارش باران وجود دارد تمامی آب ها به سمت دریاچه سرازیر شود و دریاچه الندان پر از آب شود.

این دریاچه در منطقه جنگلی پله الندان قرار دارد و نام این دریاچه هم از نام این منطقه گرفته شده است. این دریاچه در فصل سرد زمستان محل زندگی اردک های وحشی می باشد و به تازگی هم ماهی در این دریاچه رها شده است و به کاربرد های آن افزوده است.

دریاچه الندان کجاست؟

در طرف دیگر این دریاچه نیز رودخانه ای وجود دارد و آب بسیار تمیز و گوارایی برای نوشیدن دارد و به علت اینکه از سرچشمه این رودخانه تا محل رسیدن آن به اطراف دریاچه هیچ گونه خانه و یا روستایی وجود ندارد که آب آن را آلوده کند و آب آن بسیار تمیز می باشد. به همین دلیل نگران آلوده بودن آب نباشید.

سطح این دریاچه در فصول سرد سال یخ میزند و تماشای آن در فصل زمستان بیش از هر فصلی لذت بخش است.

دریاچه الندان کیاسر در فصل زمستان

آب این دریاچه منبع اصلی تامین آب شالیزیری روستاهای ازنی، مازارستاق، لسفرم، کنتا، دیدو ،زلم است.  اطراف آبندان در اوایل فصل بهار محل رویش گل بنفشه، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی های معطر و دارویی است و درخت های راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار پیرامون این دریاچه را فرا گرفته‌اند زیبایی دوچندانی به این دریاچه افزوده اند.

دریاچه الندان

مسیر رفتن به دریاچه الندان

نزدیک ترین راه رفتن به ایندریاچه از طریق روستای ازنی می باشد. به همین منظور ابتدا به شهر ساری میروید و از آنجا به سمت جاده کیاسر می روید بعد از طی کردن حدود ۶۰ کیلومتر به سمت جاده روستای ازنی می روید. جاده تا روستای ازنی آسفالت است و از آنجا تا آب بندان الندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری راه خاکی را باید طی کرد. شما می توانید نقشه و موقعیت این دریاچه را در بخش “موقعیت” مشاهده نمایید.

جاده دریاچه الندان

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

5 نظر

  1. رزیتا گفت:

    واقعا دریاچه زیبایی هست .

  2. […] بخش چهار دانگه قرار گرفته است. برای اطلاعات بیشتر مطلب دریاچه الندان کجاست را مطالعه […]

  3. […] دریاچه الندان و دریاچه شورمست هم در منطقه سواد کوه قرار داره مطلبی که […]

  4. […] ایران در استان مازندران قرار گرفته اند. دریاچه شورمست، دریاچه الندان، دریاچه چورت از جمله دریاچه هایی هستند که در استان […]

  5. […] دریاچه های ایران همچون دریاچه الندان، دریاچه شورمست، دریاچه چورت و … در اثر رانش زمین به […]

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید