موقعیت شما :

خانه » ایران » دریاچه اوان کجاست؟

دریاچه اوان کجاست؟

تاریخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵

ایران دارای دریاچه های بسیار دیدنی زیادی می باشد. بیشتر دریاچه های معروف ایران در استان مازندران قرار گرفته اند. دریاچه شورمست، دریاچه الندان، دریاچه چورت از جمله دریاچه هایی هستند که در استان مازندران قرار کرفته اند. اُوان، نام دریاچه ای در نیمه‌ی شمالی الموت و در دل دامنه کوه خشچال، واقع در ۷۵ کیلومتری شهر قزوین قرار گرفته است. دریاچه اوان میان چهار روستای ورین،زوادشت، اوان و زرآباد شهر قزوین قرار گرفته است. قدیمیان روستاهای اطراف دریاچه اوان بر این باور هستند که این دریاچه حدود پانصد سال پیش و در اثر لغزش به وجود آمده است و دریاچه فعلی باقی مانده دریاچه بزرگی بوده است که به مرور زمان کوچک شده است.

دریاچه اوان

دریاچه اوان بیش از ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد و در ارتفاع ۸۱۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است. عمق دریاچه اوان در عمیق ترین بخش آن حدود ۶متر است. آب هیچ رودخانه ای به این دریاچه نمی ریزد و آب این دریاچه در اثر بارش باران و چشمه هایی که در کف دریاچه وجود دارند، پر شده است.

این دریاچه در ارتفاع زیادی از سطح دریا قرار دارد و به علت قرار گرفتن در دامنه کوه خشچال، سطح دریاچه اوان در زمستان یخ میزند و مناسب برای اسکیت بازی می شود. لبته اصلا پیشنهاد نمی کنیم روی سطح دریاچه ای که ۶ متر عمق دارد اسکیت بازی کنید.

دریاچه اوان در زمستان

بهترین فصل رفتن به دریاچه اوان

بهترین زمان رفتن به دریاچه اوان، فصل تابستان و ماه های فروردین و اردیبهشت می باشد. این دریاچه به علت آنکه در دامنه کوه قرار گرفته است، در ماه های گرم سال دارای آب و هوای معتدلی می باشد. در فصل زمستان این منطقه بسیار سرد می شود. پس فصل زمستان زمان مناسبی برای رفتن به دریاچه اوان نیست.

دریاچه اوان کجاست

امکانات دریاچه اوان

در اطراف این دریاچه محل های مناسبی برای برپا کردن چادر و پارک کردن خودرو در نظر گرفته شده است. سرویس بهداشتی نیز در اطراف این دریاچه وجود دارد. شما همچنین می توانید در این دریاچه به ماهیگیری و آب تنی بپردازید.

گونه های درختی و جانوری دریاچه اوان

در اطراف این دریاچه انواع گونه های درختی چون بید، گیلاس، سنجد، آلبالو، چنار، قندوق و گردو وجود دارد. همچنین گیاهانی مثل گَون، کَنگَر و شیرین بیان نیز وجود دارد که به صورت خود رو رشد کرده اند و شما می توانید جهت مصارف مختلف مثل( خورشت کنگر و…) از آنها استفاده نمایید.

ماهی هایی که در دریاچه وجود دارند عبارت اند از: کپور، قزل آلا و اردک ماهی

ار گونه های جانوری که در اطراف این دریاچه اشاره کرد میتوان به بز کوهی، خرس، پلنگ، عقاب، شاهین، گرگ، شغال، روباه، جغد، کبک، گراز اشاره کرد. همچنین دریاچه نیز دارای گونه های جانوری چون خرچنگ، لاکپشت و قورباغه است.

دریاچه اوان الموت

مسیر رفتن به دریاچه اوان

از اتوبان تهران- قزوین که به ورودی قزوین و در اصطلاح مردم محلی، به میدان غریب‌کش رسیدید، در سمت راست تابلوی الموت را خواهید دید. مسیر قزوین و الموت مسیر بسیار زیبایی است ولی دارای جاده خطرناک و باریک و پر از گردنه های وحشتناک است.

بعد از پشت سر گذاشتن رجایی‌دشت، بعد از حدود ۳ ساعت راه به یک مسیر دو طرفه خواهید رسید. یکی از این راه ها به سمت الموت می رود و راه دیگری به دریاچه اُوان می‌رود. پس از طی ۸ کیلومتر و گذشتن از روستای زیبای زرآباد، گردنه آخر را که رد کنید، به دریاچه اُوان می رسید.

نکات مهم رفتن به دریاچه اوان

  1. حتما با خود لباس گرم ببرید.
  2. آفتاب در این منطقه گاهی اوقات شدید می شود پس با خود کرم زد آفتاب نیز ببرید.
  3. وعده های غذایی با خود به همراه داشته باشید.
  4. ورودی دریاچه حدود ۲ هزار تومان است.
  5. امکان شنا در دریاچه وجود دارد پس حوله و جعبه کمک های اولیه فراموش نشود.
  6. کفش مناسب پیاده روی و کوه نوردی همراه خود داشته باشید.
نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

بدون نظر

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید