موقعیت شما :

خانه » اسلایدر » دریاچه گهر ، زیباترین دریاچه پایتخت طبیعت ایران

دریاچه گهر ، زیباترین دریاچه پایتخت طبیعت ایران

تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

دریاچه گهر ، یکی از صدها جاذبه گردشگری پایتخت طبیعت ایران،دورد، می باشد. دریاچه گهر در استان لرستان و در دل رشته کوه اشترانکوه قرار گرفته است. طبیعت بکر و خیره کننده این دریاچه چشمان هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

دریاچه گهر

دریاچه گهر در ارتفاع ۲۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. سخت بودن مسیر دسترسی به این دریاچه و نبودن مسیر ماشین رو باعث شده است طبیعت بکر این دریاچه دست نخورده باقی بماند. اغلب گردشگرانی که به دریاچه گهر سفر می کنند، با قاطر مسیر رفتن به دریاچه را طی می کنند.

بر اساس گذارش سازمان ایرانگردی سالانه حدود ۷۰ هزار نفر از دریاچه گهر بازدید می کنند. زیبایی این دریاچه باعث شده است که دریاچه گهر به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران تبدیل شود.

دریاچه گهر درود به دو بخش گهر بزرگ و گهر کوچک تقسیم می شود که در گویش محلی به گهر بزرگ ( کَلَه گهر) و به گهر کوچک (کُره گهر ) می گویند. دریاچه گهر بزرگ ۱۷۰۰ متر طول و بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر عرض دارد. عمیق ترین بخش دریاچه ۲۸ متر عمق دارد.

دریاچه گهر در زمستان

آب دریاچه گهر به قدری شفاف است که کف دریاچه در قسمت هایی قابل دیدن است. برای شنا کردن نیز در بخش غربی و شرقی که کف آن ماسه ای است امکان شنا کردن وجود دارد. امکان شنا در سایر بخش ها وجود ندارد(به دلیل صخره ای بودن).

منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه گهر رودخانه ای است که در نزیکی همین دریاچه وجود دارد و با نام تاپله شناخته می شود.

 دریاچه گهر

نحوه به وجود آمدن دریاچه گهر

بیشتر دریاچه های ایران همچون دریاچه الندان، دریاچه شورمست، دریاچه چورت و … در اثر رانش زمین به وجود آمده اند. دریاچه زیبای گهر هم در اثر زلزله ای که در گذشته و در اثر زلزله ی شدید که در کوه زاگرس رخ داده است به وجود آمده است.

دریاچه گهر درود

نحوه کشف شدن دریاچه گهر

شاید جالب است که بدانید این دریاچه زیبا توسط یک فرد اتریشی به نام آ-رودلر کشف شده است. آ-رودلر در سال ۱۸۸۸ میلادی هنگامی که ارتفاعات کوه اشترانکوه را طی می کرد به این دریاچه برخود کرد و به نام کاشف این دریاچه شناخته شد.

دریاچه گهر درود

پوشش گیاهی و جانوری اطراف دریاچه

درختان بلوط، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، بید، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موی وحشی از پوشش های گیاهی اطراف دریاچه گهر است. گل‌های لاله واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر است. لاله های واژگون از زیباترین پوشش گیاهی اطراف دریاچه گهر است.  دریاچه گهر دارای گونه های جانوری بسیار زیادی است. خرس، پلنگ، کفتار، روباه، گرگ، شغال و پرنده هایی همچون عقاب، شاهین و ماهی هایی همچون ماهی غزل آلای رنگین کمان و غزل آلای خال قرمز است.

لاله های واژگون دریاچه گهر

مسیر رفتن به دریاچه گهر

کوتاهترین، زیباترین و بهترین مسیر رفتن به دریاچه گهر،  مسیر شهرستان الیگودرز است.این مسیر طی سال های اخیر به عنوان مسیر اصلی گردشگرانی که به دریاچه گهر می روند، انتخاب شده است. این مسیر به دوبخش ماشین رو و پیاده رو تقسیم می شود. بخش ماشین رو در حدود ۶۵ کیلومتر است که حدود ۴۵ کیلومتر این مسیر آسفالت و مسطح است و ۲۰ کیلومتر مابقی آن خاکی است وحدود ۶ کیلومتر مسیر زیبای پیاده دارد.

پس از حرکت از الیگودرز ابتدا روستاهای جوشان، ززم، برم، خان آباد و چشمه پر را پست سر می گذارید و در انتهای مسیرآسفالته به دشت دالانی (دشت لاله های واژگون که راجع به زیبایی های این لاله ها توضیح دادیم) می رسید. از اینجا به بعد جاده آسفالت تمام می شود و می بایست حدود ۲۰ کیلومتر را در یک جاده خاکی  که در امتداد رودخانه بسیار زیبا قرار دارد، طی نمایید. در نهایت به بالای تپه ای به نام تاپله خواهید رسید. تعدادی اط اهالی روستا در این مکان دفن شده اند.

از اینجا به بعد حدود ۶ کیلومتر را در یک مسیر بسیار زیبا که شیب کمی دارد طی می کنید. در طول مسیر در سمت چپ شما رودخانه گهر و در سمت راست قله های زیبای رشته کوه های اشترانکوه وجود دارد.

بعد از طی نمودن حدود ۵ کیلومتر پیاده روی به گهر کوچک(کره گهر) می رسید. و بعد از ادامه مسیر به سمت تپه به گهر بزرگ خواهید رسید.

نکات مهم رفتن به دریاچه گهر

  • بهترین فصل رفتن به دریاچه گهر فصل تابستان است.
  • ماهیگیری در دریاچه با گرفتن مجوز از محیط بانی منطقه قابل انجام است. البته تا اواسط خرداد ماه که فصل زاد و ولد ماهی ها است ماهیگیری ممنوع است.
  • بخش غربی دریاچه دارای نگهبان و برق است و شما می توانید چادرهای خود را در این بخش بر پا کنید.
  • به هیچ وجه در قسمت های عمیق و نزدیک صخر ها شنا نکنید چرا که امکان غرق شدن وجود دارد.
  • اشغال های خود را بسوزانید و یا با خود به شهر باز گردانید.
  • کفش مناسب کوه نوردی و پیاده روی داشته باشید.

 

 

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

يك نظر

  1. فرزین گفت:

    * مسیر شهرستان دورود تا دریاچه گهر ۳۵ کیلومتر (۱۸ کیلومتر آسفالت و ۱۷ کیلومتر خاکی) می باشد که از مسیر الیگودرز کوتاهتر است

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید