موقعیت شما :

خانه » ایران » مسجد نصیر الملک شیراز

مسجد نصیر الملک شیراز

تاریخ: ۲۲ بهمن ۱۳۹۵

مسجد نصیر الملک شیراز ، یکی از زیباترین مساجد ایران می باشد. این مسجد در شهر شیراز در محله گود عربان، واقع در جنوب خیابان لطف علی خان زند و در نزدیکی حرم شاه چراغ، کوچه نصیر الملک قرار گرفته است.

رنگارنگ بودن این مسجد باعث شده است که این مسجد به مسجد صورتی نیز مشهور شود. این مسجد به دستور میرزا حسن علی خان که یکی از افراد ثروتمند شیراز بود ساخته شد. مدت زمان ساخت این مسجد ۱۲ سال طول کشیده است.[ویکیپدیا]

مسجد نصیر الملک شیراز

به گفته مردمان شهر شیراز مسجد نصیر الملک به واسطه معماری خیره کننده و رنگارنگ بودن شیشه های مسجد که باعث می شود در روزهای آفتابی فضای داخل مسجد رنگارنگ شود، زیباترین مسجد شهر شیراز نام بگیرد.

مسجد نصیر الملک از لحاظ کاشی کاری نیز در نوع خود قابل توجه است. فضای مسجد حدود ۲۸۹۰ متر مربع مساحت دارد و در وسط حیاط این مسجد حوض بزرگ مستطیل شکلی وجود دارد. در طرف دیگر حیاط مسجد و در بخش شمالی طاق بسیار زیبایی وجود دارد که به طاق مروارید مشهور است. قسمت داخلی این طاق نیز با کاشی کاری بسیار زیبا تزئین شده است.

کاشی کاری اسلیمی مسجد نصیر الملک

 

رنگارنگ بودن فضای داخلی و خارجی این مسجد به گپنه ای است که نظر هر عکاسی را به خود جلب می کند.طرح داخلی مسجد و سنگ تراشی هایی که در مسجد انجام شده است همانند مسجد وکیل شیراز و دیگر مسجد زیبای شیراز یعنی مسجد مشیر است.

مسجد نصیر الملک شیراز

شبستان های مسجد نصیر الملک شیراز

مسجد نصیر الملک دارای دو شبستان شرقی و غربی می باشد. شبستان غربی  دارای پوشش آجری است و زیباتر است٬ طاق این شبستان بر روی ستون‌های سنگی و با طرح مارپیچ بر روی آن می باشد. این ستون‌ها در دو ردیف شش‏‌تایی و به تعداد دوازده عدد به نیت دوازده امام شیعیان ساخته شده است. همچنین این شبستان دارای هفت درگاه که آن را به صحن مسجد مرتبط می نماید٬ با هفت در چوبی با شیشه‌های بسیار زیبا می باشد.

شبستان شرقی که به زیبایی شبستان غربی نمی باشد٬ شبستان زمستانه نام دارد و دارای هفت ستون بدون طرح و ساده است. ستون های این شبستان در یک ردیف و در وسط قرار گرفته‌اند.در جلوی شبستان شرقی ٬ ایوانی وجود دارد که با هشت طاق نما از حیاط مجزا شده است.در آن شبستان نیز دری وجود دارد که به یک چاه آب منتهی می شود. همچنین در این ایوان یک حوضچه و یک دالان نیز وجود دارد. هر دو شبستان بر خلاف معمول به خاطر جهت گیری ساختمان قبله در امتداد محور قبله واقع شده اند. در دالان شمالی سنگ نوشته‌ای وجود دارد که شعر زیر بر روی آن حک شده است:

که هستی را نمی‌بینم بقایی         غرض نقشی است کز ما باز ماند
کند در حق استادان دعایی         مگر صاحبدلی روزی به رحمت

 

در بخش جنوبی حیاط این مسجد نیز طاقی وجود دارد که ارتفاع آن کمتر از طاق مروارید است و تمام سطح بیرونی و داخلی آن به شکل بسیار زیبایی کاشی‏ کاری شده است و سقف آن نیز مانند طاق شمالی مقرنس ‏کاری شده است. روی آن نیز دو گلدسته وجود دارد که در ورودی این دو گلدسته دو طاق نمای کوچکتر در دو طرف طاق اصلی وجود دارد.

آدرس مسجد نصیر الملک شیراز

ایران، استان فارس ، شهر شیراز، محله گود عربان، خیابان لطف‌علی خان زند، کوچه‌ نصیر الملک، کوچه‌ تریاکچی.

در آخر نیز پیشنهاد ما این است که اگر به شیراز می روید در کنار دیگر جاذبه های شهر شیراز از این مسجد نیز دیدن فرمایید.

داخل مسجد نصیر الملک

Nasir-ol-molk-mosque

 

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

يك نظر

  1. […] مسجد وکیل شیراز یکی از آثار تاریخی این شهر است که همچون مسجد نصیر الملک شیراز  مربوط به دوره زندیه است. این مسجد همچون حمام وکیل و […]

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید