موقعیت شما :

خانه » ایران » شهر حریره کیش

شهر حریره کیش

تاریخ: ۴ اسفند ۱۳۹۵

شهر حریره کیش یکی از جاذبه های گردشگری کیش می باشد. قدمت شهر حریره تقریبا ۸۰۰  سال می باشد. این شهر در بخش شمالی جزیره کیش قرار گرفته است. شهر حریره در سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. علت نام گذاری ان شهر به “حریره” به این دلیل بوده است که بانویی فرمانروای این شهر بوده است نام خود یعنی “حریره” را روی شهر گذاشته است.

شهر حریره کیش

شهر حریره کیش با توجه به قدمتی که دارد مربوط به دوره ساسانیان است و این شهر همزمان با ورود اسلام به ایران ساخته شده است.

شهر حریره کیش روزگاری مرکز اصلی سکونت مردمان جزیره کیش بوده است و نقطه اوج شکوفایی این شهر بازه ۵۴۵ ساله‌ای که از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمره بوده است. اکنون اگر شما از حریره بازدید کنید چیزی جز خرابه ها و معماری هایی که بیانگر هنر قدیمی ایرانیان باستان بوده است، مشاهده نمی کنید.

این شهر قدیمی در واقع از توابع بندر لنگه است و از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان هم محسوب می شود.

شهر حریره کیش

درست است که از این شهر جز مخروبه های ویران شده باقی مانده است اما لازم به گفتن است که این شهر در گذشته شکوفای خود مرکز اصلی تجارت میان دو کشور پهناور قاره آسیا یعنی هند و چین با ایران و دیگر کشور های قاره اروپا بوده است.

انتخاب این بخش از جزیره کیش(قسمت شمالی جزیره کیش) برای برپا کردن شهر به این دلیل بوده است که ساحل صخره‌ای مرتفع آن از سطح دریا تقریبا ۱۰ متر بلندتر است و وجود ۳ خلیج و دماغه که نقش بندرگاه طبیعی دارد و همچنین دریای نسبتاً آرام‌تری از دیگر کرانه‌ها و سواحل جزیره خود عامل شکل‌گیری شهر در ساحل شمالی شده است.

شهر حریره کیش

این شهر مخروبه بر اساس اکتشافات و تحقیقاتی که بر روی آن انجام شده است حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد. از این شهر که روزگاری نماد سازندگی و تجارت در جزیره کیش بوده است امروزه چیز زیادی باقی نمانده است و با اکتشافاتی که روی بخش ها مختلف آن انجام شده است و بخش هایی نظیر مجموعه ساحلی، خانه اعیانی، بخش کارگاهی و صنعتی، مجموعه حمام، چاه ها وقنات ها و اتاق هایی با کف شیار دار که قبلا در این شهر بوده اند کشف شده اند که در ادامه به خصوصیات و ویژگی های این بخش ها می پردازیم.

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش تداعی کننده خانه‌های چند خانواده قدیمی در داخل فلات ایران و در شهرهایی چون یزد، اصفهان و کاشان است و یکی از نمونه‌های قدیمی مسکن جمعی در حاشیه خلیج فارس محسوب شده است. علاوه بر وسعت و بزرگی خانه و همچنین فضاهای مختلف و گوناگون آن، کاشی‌های ستاره‌ای شکلی که در این خانه به کار برده شده است، مثل کاشی‌هایی است در دوره ایلخانان استفاده می شده است این مقدار کاشی که بیان گر واردات به جزیره کیش بوده است که این خانه متعلق به یکی از ثروتمندان کیش بوده است.

خانه اعیانی کیش

بخش کارگاهی و صنعتی شهر حریره کیش

این بخش در شمال شهر حریره کیش و در مجاورت دریا(خلیج فارس) ساخته شده است که هنوز بخش هایی از این بخش ناشناخته مانده است اما به خوبی بیانگر این موضوع بوده است که صنعت شهر حریره بر پایه ماهیگیری و پیدا کردن مروارید بوده است. به منظور دسترسی سریع و آسان به دریا این بخش در کنار دریا ساخته شده است.

البته نظریه دیگری نیز وجود دارد که به علت وجود چاله های فراوان در این بخش از آن به عنوان مخفیگاه در هنگام هجوم دشمنان استفاده می شده است.

شهر تاریخی حریره جزیره کیش

حمام های شهر حریره کیش

مجموعه حریره کیش شامل حمامی است با صحن‌های متعدد و مساحت تقریبی آن در حدود ۵۰۰ مترمربع است. سربینه و گرمخانه و تون حمام در جنوب بخش حمام حریره قرار گرفته و توسط راهرو سرپوشیده‌ای از این بخش جدا شده است. دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرمخانه آخرین بخش ساختمان نیز وجود دارد.

بر اساس تحقیقات و اکتشافاتی که انجام شده است این بخش به دوره ایلخانان و تیموریان باز می گردد که ساختن این نوع حمام ها در این دوره ها مرسوم بوده است. با توجه به ظرفیت محدود حمام و با در نظر گرفتن دیوار بیرونی سراسری که تا مجموعه عمارت اعیانی که در جنوب شرقی حمام و به فراز تپه‌ای بلند قرار گرفته امتداد یافته است. به نظر می‌رسد که این بنا حمامی خصوصی بوده و به صاحب مجموعه اعیانی تعلق داشته است.

شهر تاریخی حریره کیش

چاه ها و پلکان های نزدیک شهر حریره

در کناره ساحل شهر حریره و در مجاورت مجموعه صنعتى و کارگاهی، شش چاه و یک پلکان سنگى در بیرون مجموعه و چهار چاه در داخل مجموعه وجود دارد.

این چاه ها به کانال هاى زیرزمینى راه مى باید که دهانه آنها در مقطع ساحل صخره اى مثل دریچه اى رو به دریا باز مى شود. این کانال هاى افقى و زیرزمینى چاه ها را در گوشه و کنار مجموعه صنعتى و جتى داخل اتاق ها و راهروها هم حتى مى توان دید. عملکرد این مجموعه جالب چندان مشخص نیست. ولى آنچه مسلم است ارتباط مستقیم با فعالیت هاى صیادى و صید ماهى، مروارید و مرجان داشته و براى دسترسى آسان تر به دریا ساخته شده است.

در دهانه خلیجى که در سمت شرق این مجموعه قرار گرفته توده هاى صدف ها و گوش ماهى هاى شکار شده را مى توان دید که نشانه ى فعالیت هاى صیادى مخصوصاً صید مروارید در گذشته است.

شهر حریره کجاست؟

اتاق هایى با کف شیار دار حریره

یکى از بخش هایی که توجه بینندگان را به خود جلب میکند اتاق با کف شیار دار است. این اتاق، کف کاملاً عجیب و ناشناخته اى داشته به این معنى که با شیب ملایم از شمال به جنوب امتداد مى یافت و کف آن به صورت در اصطلاح گرده ماهى (اصطلاح بومی) و یا بالشتک با ملاتى از نوع ترکیب پودر سنگ هاى مرجانى و آهک و نوعى ساروج شکل گرفته بود.

این ویژگى در هیچ یک از محوطه ها و تپه هاى باستانى و تاریخى و اسلامى ایران کشف نشده است. وقتى از چند نفر از مرکز پرورش صید مروارید کیش در مورد این نوع معمارى پرسیده شد که چرا کف این اتاق این گونه است، چنین نظر دادند این عنصر معمارى که با شیبى ملایم به حوضچه اى کوچک با ابعاد ۱×۱متر یا ۱×۵/۲ مترو عمق نیم متر ختم مى شود، ارتباط با فعالیت هاى صید مروارید دارد و در سطح آنها صدف ها را خشک کرده و به آب مى بسته اند تا مروارید هاى ریز را نیز بتوان به دست آورد.

اما اگر چنین بود مى بایست آثار و بقایاى صدف ها در سطح این شیارها و یا در حوضچه ها باقى می ماند، اما چنین چیزی وجود ندارد.

سرانجام با نظرخواهى از باستان شناسان، آقاى رمى بوشارلا، باستان شناس فرانسوى که تجربه و سابقه کار ممتد در ایران و امارات متحده عربى دارد، نظر دارد که این تأسیسات صرفاً جهت استحصال (حاصل) شیره خرما بوده و نمونه اى از آن در کاوش هاى وى در امارات به دست آمده است.

شهر تاریخی حریره کجاست؟

این مکان تاریخی زیبا در شمال جزیره کیش و در خیابان کارانه قرار گرفته است.

منابع این نوشته:

ویکیپدیا فارسی

مهر نیوز

همشهری آنلاین

 

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

3 نظر

  1. […] انبار در شمال جزیره کیش و در نزدیکی پارک کشتی یونانی و شهر حریره کیش قرار گرفته است. آب انبار در گذشته یکی از مکان های ذخیره […]

  2. […] گذاری خصوصی بازسازی کرد و امروزه کاریز کیش همچون شهر حریره کیش به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های کیش شناخته می […]

  3. ali hadad گفت:

    مرسی از سایت خوبتون مطالب مفیدی دارین من عاشق کیش هستم فرهنگ و تمدن اصیل و پر باری داره پارسال هم با تور لحظه آخر رفتم کیش خیلی خوب بود

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید