موقعیت شما :

خانه » ایران » شهر زیر زمینی کاریز کیش ، شهری با قدمت ۲۵۰۰ سال

شهر زیر زمینی کاریز کیش ، شهری با قدمت ۲۵۰۰ سال

تاریخ: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵

شهر زیر زمینی کاریز کیش یا قنات کیش شهری با قدمت بیش از ۲۵۰۰ سال است. شهر زیر زمینی کاریز کیش در عمق ۱۵ متری از سطح زمین قرار کرفته است و بر اساس تحقیقی که باستان شناسان کردند به این نتیجه رسیدن که دیواره های پوشیده از صدف و مرجانی کاریز کیش قدمتی بین ۲۷۰ میلیون تا ۵۷۰ میلیون سال دارد. وسعت مجموعه فرهنگی و گردشگی کاریز کیش در حدود ۱۰ هزار متر مربع است. این بنا سال ها پیش متروکه شده بود و در حال فراموشی بود که سرانجام یک مهندس ایرانی مقیم آلمان به نام حاجی حسینی با مطالعه و بررسی هایی که بر روی آن انجام داد این بنا را در ۳ فاز و با سرمایه گذاری خصوصی بازسازی کرد و امروزه کاریز کیش همچون شهر حریره کیش به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های کیش شناخته می شود.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

معماری و ساخت شهر زیر زمینی کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش یکی از جاذبه های کیش است. این قنات همچون آب انبار کیش یکی از منابع تامین آب شیرین مورد نیاز ساکنان جزیره کیش بوده است.

ساخت قنات از گذشته مختص ایرانیان بوده است و با توجه به قدمت شش هزار ساله قنات در ایران می توان گفت که صاحب اصلی قنات و کاریز ایرانی ها هستند. کاریز واژه فارسی قنات است. در زمان های گذشته از قنات ها برای جابه جایی و هدایت آب ها استفاده ی شده است. جزیره کیش ارتفاعات چندانی در آن وجود ندارد و حفر و به وجود آوردن قنات در عمق ۱۵ متری سطح زمین و انتقال آن به بالا در لایه گل مارن (مرگل) اهمیت این قنات را بیش از پیش می کند.

شهر زیر زمینی کاریز کیش

دیواره های شهر زیر زمینی کاریز از نوعی گل خاک رس به نام مرگل ساخته شده است. این نوع گل در حالت طبیعی نرم و انعطاف پذیر است. این نوع گل اگر در معرض هوای آزاد قرار بگیرد سفت و خشک خواهد شد. از گل مرگل برای درمان درد مفاصل و همچنین برای ساخت آجر، کوزه و سیمان استفاده می شود. به منظور حفاظت از این نوع گل ارزشمند دیواره ای در جلو آن کشیده شده است.

 این کاریز ها به صورت کاملا حرفه‌ای و ماهرانه توسط ایرانی ها ساخته شده است. کاریز کیش با شیب ملایم در طول پانزده کیلومتر به گونه ای ساخته شده است که از آب آن جهت آبیاری و امکان برداشت آب آن با وسیله ای به نام دلو(سطلی که با آن آب بیرون می آورند) امکان پذیر باشد. نام این قسمت ها که از آنها آب بیرون می آورند پایاب است. در طول مسیر کاریز ۶ پایاب وجود دارد که یکی از آنها در مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کاریز کیش قرار گرفته است و قابل مشاهده می باشد.

شهر زیر زمینی کاریز کیش

در زمان های دور ، حدود قرون پنجم و ششم هجری، جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریای عمان بوده است. آب آشامیدنی این جزیره هم برای مصرف کشورهای حاشیه خلیج فارس دارای ارزش بسیار زیادی بوده است. همانطور که اشاره شد قدمت دیوارهای کاریز کیش در حدود ۵۰۰ میلیون سال پیش است اگر به سقف تونل های این کاریز دقت کنید فسیل هایی را مشاهده خواهید کرد. یکی از فسیل هایی که قابل مشاهده است فسیل لاکپشت است که قدمت آن بیش از ۵۷۰ میلیون سال پیش است. کاریز کیش به علت قدمتی که دارد در فهرست مهم ترین ابنیه جهان قرار گرفته است.

تونل های شهر زیرزمینی کاریز کیش

 

آشنایی با بخش های مختلف شهر زیر زمینی کاریز کیش

  • آب شیرین کاریز کیش حاصل از بارندگی های فصلی جزیره است که از دیواره های مرجانی که بصورت یک فیلتر طبیعی عمل می کنند عبور  کرده و در لایه (گل مارن) ذخیره می شود و در زه کش کاریزها جریان پیدا میکند.
  • سقف کاریزبه قطر ۷ متر زمانی بستر دریا بوده است و وجود مرجان ها، صدف ها و فسیل ها اثباتی بر درستی این ادعا می باشد.
  • هوای داخل کاریز بسیار خوب و معتدل است و دمای آن بین ۲۲ تا ۲۵ درجه بالای صفر است.
  • کاریز در گذشته فقط برای هدایت آب استفاده می شده است ولی امروزه مرمت و بازسازی شده است و قرار گرفتن امکاناتی چون رستوران و بازارچه و… بر زیبایی آن افزوده است.
  • لایه خاک کپراگ با ضخامتی در حدود ۲ متر از مرجان ها و گل مارن تشکیل شده است.
  • در طول مسیر دالان های کاریز، روی دیواره های آن نقش رستم حجاری شده است تا با فرهنگ غنی ایرانیان آشنایی پیدا کنید.
  • در فاز سوم مجموعه کاریز کیش سوار بر قایق می شوید و با داستان هفت خوان رستم فردوسی آشنا خواهید شد. شیوه حرکت این قایق ها بدین صورت است که قایق ها بر روی ریل قرار دارند و با سرعت معمولی و قابل کنترل کشیده می شوند و در انتهای مسیر هم نقاله خوانی از شاهنامه فردوسی خواهید بود.

دالان های شهر زیرزمینی کاریز

خواص درمانی گل مارن شهر زیر زمینی کاریز کیش

گل مارن نوعی گل از خاک رس است که در حالت عادی نرم و قابل انعطاف است. این نوع گل اگر یک سوم از آب خود را از دست بدهد سفت و محکم خواهد شد. به همین دلیل برای جلوگیری از ترک خود این نوع گل و از دست رفتن رطوبت آن، دیواره ای در جلوی آن کشیده اند. از گل مارن برای تسکین درد مفاصل و هم چنین نرم کردن پوست استفاده می شود. به زودی قرار است در مجموعه تفریحی کاریز کیش کلینیک گل درمانی راه اندازی شود.

موزه شهر زیرزمینی کاریز کیش

مساحت موزه کاریز کیش ۲۸۰ متر مربع است. در این موزه نتایج آزمایش هایی که در شهر مونیخ آلمان بر روی فسیل ها انجام شده است به همراه شناسنامه ، قدمت و دوره های مختلف زمین شناسی که انواع مختلف آن ها با نام و اصطلاحات علمی به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در این موزه اطلاعات کاملی راجع به خلیج فارس وجزیره کیش از قبیل نحوه پیدایش جزیره کیش، فرهنگ و آداب و رسوم، جغرافیای طبیعی جزیره، منابع آبی و اقلیمی وآب و هوا، همچنین مدارکی که نشان می دهد نام خلیج فارس همان “خلیج فارس” است وجود دارد.

موزه شهر زیرزمینی کاریز

موزه شهر زیرزمینی کاریز

موزه شهر زیرزمینی کاریز

امکانات شهر زیر زمینی کاریز کیش

در فاز اول شهر زیرزمینی کاریز کیش غرفه های صنایع دستی ایران و جهان، موزه خلیج فارس، بازارچه کاریز، چایخانهکاریز، سالن آمفی تئاتر، رستوران به همراه موسیقی زنده، قرار گرفته است.

در آینده قرار است در مساحتی ۶۳۰۰۰ متری در روی زمین امکاناتی نظیر سالن آمفی تاتر رو باز، سالن ورودی، سینما ،پاویون(=خیمه یا همان غرفه)،  دو قلعه باستانی، بخشی برای بازی بچه ها ومهد کودک، هتل و سوئیت های اقامتی وباغ ایرانی احداث شود. همچنین قرار است آژانسی جهت تنها راه ارتباطی کاریز با مسافران و گردشگران کیش راه اندازی شود.

شهر زیرزمینی کاریز

آدرس و ساعات بازدید از کاریز کیش

ساعات کاری مجموعه تفریحی کاریز کیش از ساعت ۹ صبح الی ۲۲ شب است.

آدرس: جزیره کیش، میدان المپیک، مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کیش (کاریز)
تلفن : ۴۴۷۳۹۰۳ – ۷۶۴ (۹۸+)

منابع:

ویکیپدیا فارسی

سایت رسمی مجموعه فرهنگی هنری کاریز

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

بدون نظر

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید