موقعیت شما :

خانه » ایران » جاذبه های گردشگری شیراز » تنگه رغز داراب فارس

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶

یکی از شهرهای استان فارس داراب است. داراب با قدمت هزاران ساله در جنوب شرقی استان فارس ایران قرار گرفته است. فاصله این شهر تا شیراز ۲۴۵ کیلومتر است. آب و هوای بیشتر مناطق این شهر گرمسیر است. بناها و جاذبه های گردشگری داراب فارس به دوره هخامنشیان بر میگردد. تنگه رغز هم یکی از جاذبه های طبیعی داراب محسوب می شود. تنگه رغز در ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان داراب فارس قرار گرفته است.

تنگه رغز

رِغِز در لغت به معنای راه بکر و لغزنده است. این دره بکر و زیبا در مجموع ۶۴ آبشار دارد و از این تعداد آبشار، برای فرود و پایین آمدن از ۱۲ آبشار این تنگه نیاز به طناب دارید. ارتفاع این آبشار ها بین ۶ تا ۶۵ متر است و بسیاری از این آبشار ها را می توانید با پریدن از بالای آن ها و افتادن داخل آب، طی نمایید. عمق آب های زیر آبشار ها هم بین ۶ تا ۲۰ متر است.

تنگه رغز

طول این دره ۴ کیلومتر است. در امتداد شمال  به جنوب این تنگه یعنی از سرچشمه رغز تا بخش جنوب این دره ۶۰ آبشار وجود دارد که از این تعداد دره تنها ۱۴ آبشار آن توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند و با رسیدن به آبشار ۳۵ متری بخش جنوبی این دره به پایان می رسد. البته برای دیدن همه آبشار ها به وسایل فنی نیاز خواهید داشت و به خودی خود نمی توان از بعضی آبشار ها به علت ارتفاع زیاد فرود کرد.

تنگه رغز داراب

چناچه وسایل کوهنوردی و عبور از آبشار ها را با خود به همراه نداشته باشید از منطقه سرچشمه می توانید از چند آبشار و حوضچه دیدن کنید. ولی برای رسیدن به  منطقه بکر این دره نیاز به وسایل کوهنوردی دارید.

تنگه رغز داراب فارس

نام آبشار های تنگه رغز

همانطور که گفتیم این دره در مجموع ۶۴ آبشار دارد که گروهی از کوه نوردان برای هر آبشار نامی را انتخاب کرده اند. با توجه به نوشته های سایت بیابان های ایران این نام گذاری به شرح زیر است.

آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۴۱ متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۳۱ متر، آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱۲ متر و طول حوضچه ۱۵ متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۷ متر و طول حوضچه ۱۲ متر، آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱/۵ متر و طول حوضچه ۶ متر، آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۱۵ متر و طول حوضچه ۳۲ متر، آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر، عمق آب ۲۰ متر و طول حوضچه ۶ متر، آبشار جام به ارتفاع ۹ متر، عمق آب ۶ متر و طول حوضچه ۳۶ متر، آبشار دماغه(فراز) به ارتفاع ۱۲ متر، عمق آب ۲ متر و طول حوضچه ۴ متر، آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر، عمق آب ۶ متر و طول حوضچه ۱۱ متر، آبشار یادگار به ارتفاع ۴ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۱۱ متر، آبشار وداع به ارتفاع ۴۶ متر، عمق آب ۱۰ متر و طول حوضچه ۷ متر.

بهترین فصل برای رفتن به تنگه رغز

بهترین زمان برای رفتن به تنگه رغز فصل بهار و تابستان است. البته تا اواخر مهر ماه هم می توانید به این تنگه سفر کنید.

چگونه به تنگه رغز برویم؟

برای رفتن به تنگه رغز دو راه پیش روی خودتون دارید یکی اینکه با ماشین شخصی خود به این تنگه سفر کنید یا اینکه تور تنگه رغز رو خریداری کنید و فقط مبلغ تور رو پرداخت کنید و به تنگه رغز بروید.

مسیر رفتن به تگه رغز با ماشین شخصی

برای اینکه به تنگه رغز بروید ابتدا به شهرستان داراب بروید، بعد از طی کردن مسافتی، در حدود ۳۵ کیلومتری جاده داراب-شیراز به گردنه دراکویه خواهید رسید. مسیر خاکی از اینجا شروع می‌شود. سوار نیسان می‌شوید و پس از گذشتن از منطقه کوه درختی در سمت چپ و مسیری در حدود ۲ ساعت مسیر خاکی تمام می شود و پیاده روی از این بخش شروع خواهد شد. از سمت راست جاده که شروع به پیاده روی کنید به چشمه بیدک می‌رسید. ادامه مسیر پاکوب بدون شیب است. رفته رفته شیب بیشتر می شود و سپس سراشیبی است و با عبور از روی سنگ های بزرگ در نهایت در مسیری بدون شیب به چشمه خواهید رسید.

تور تنگه رغز

قیمت تور تنگه رغز از ۶۰۰/۰۰۰ تومان تا ۶۶۰/۰۰۰ تومان است که تور ۶۶۰ هزار تومانی شامل امکاناتی همچون اتوبوس VIP ، مینی بوس محلی، اقامتگاه، وعده‌های غذایی، نیسان جهت رفتن به بالای تنگه و بازگشت به پایین، بیمه، مجوز ورود به منطقه، تجهیزات لازم (کلاه، هارنس، طناب، ابزار فرود و …)، یک جلسه آموزشی رایگان در منطقه بند یخچال و تیم اجرایی است. برای خرید تور تنگه رغز فقط کافی هست در گوگل جستجو کنید.

نکات مهم برای رفتن به تنگه رغز داراب فارس

۱ – در همین ابتدا باید بگیم که فاصله تهران تا تنگه رغز زیاد هست و در حدود ۱۶، ۱۷ ساعت طول می کشد تا به داراب برسید.

۲- تمام آب طول مسیر قابل آشامیدن است ولی بهتر است از همان آب سرچشمه بنوشید.

۳- شنا بلد بودن ضروری نیست ولی بلد بودن باعث میشود بیشتر لذت ببرید.

۴- در طول مسیر دره جایی برای توقف کردن و چادر زدن وجود ندارد.

۵- مسیر به راهنما نیاز دارد که اینکه کجا داخل آب بپرید یا کجاها نپرید. علاوه بر این شنیده شده که مردمان منطقه از غریبه خوششان نمی آید و گاها باعث دعوا شده است.

۶ – آب دره سرد است و باید تجهیزات شنا و لباس شنا به همراه داشته باشید .

۷- برای عبور از دره نیازی به هد لامپ نیست چون تمام طول مسیر روشن است.

۸- قبل از رفتن وضعیت آب و هوا را چک کنید. تحت هیچ شرایطی در مواقعی که باران می بارد به دره نروید که بسیار خطرناک است.

۹- در طول مسیر به لانه کبوتر ها و جوجه هایشان آسیبی نزنید.

۱۰ – در برخی نقاط باید دست به سنگ از دره عبور کرد. پس نباید بترسید و شجاع باشید.

۱۱- کفش مناسب با خودتان ببرید.

 

منابع این نوشته:

ویکی پدیا فارسی

کویرها و بیابان های ایران
آنوبانینی

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

بدون نظر

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید