موقعیت شما :

خانه » ایران » سوباتان کجاست؟
سوباتان، زیباترین ییلاق و بهشت ایران

سوباتان کجاست؟

تاریخ: ۴ بهمن ۱۳۹۵

اگر بخواهیم یکی از زیباترین ییلاق های ایران را معرفی کنیم ییلاق سوبان یکی از آنها می باشد. سوباتان در ۲۲ کیلیومتری لیسار در نزدیکی شهرستان تالش واقع در استان گیلان قرار گرفته است. این ییلاق از غرب به دریاچه زیبای نئور و از شمال به رود خانه خروشان لیسار و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل می باشد. این ییلاق دارای آب و هوای بسیاری خنکی است و زمین آن در فصل بهار سرسبز و پر از گل های زیبا می شود که چشم انداز دلنشینی را ایجاد می کند.سوباتان از دو کلمه “سو” و “باتان” به معنای محل فرو رفتن آب می باشد. در مرکز این ییلاق محل های فرو رفته ای وجود دارد که این چاله ها از آب پر شده است و علت نام گذاری سوباتان هم به خاطر همین چاله های پر از آب می باشد. فاصله ییلاق سوباتان از سطح دریا چیزی در حدود ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ متر می باشد به همین علت در روزهای گرم تابستان نیز لکه هایی از برف در این منطقه دیده می شود و در فصول سرد سال بیشتر دامدار ها و ساکنین این ییلاق به لیسار کوچ می کنند و فقط سه خانواده در روستا باقی می مانند.

اسب های سوباتان

سوباتان علاوه بر این که خود یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد، دارای بخش ها و جاذبه های متنوع دیگری می باشد که همه در نزدیکی این ییلاق قرار گرفته اند. از جاذبه های گردشگری سوباتان می توان به آبشار ورزان، دریاچه نئور، پارک جنگلی طبیعی آلچالق، ساری داش،هاچا داش،مجمع داش و غار گنج خانه اشاره کرد.

سوباتان

منظره بسیار زیبا از ییلاق سوباتان

خانه های چوبی سوباتان که یکی از نماد های زیبایی سوباتان می باشد و در جذب گردشگردان نیز نقش تاثیر گذاری دارد. این خانه ها بر خلاف خانه های سنتی چوبی در تابستان گرم و در زمستان بسیار سرد بوده و در مقابل پدیده های طبیعی سوباتان اهمچون برف های زمستانی ، طوفان ها و بوران های شدید و تند بادها نیز همانند خانه های چوبی سنتی مقاوم نمی باشد. با این وجود نمی توان از اقامت کردن در این خانه ها و سپری کردن یک شب رویایی صرف نظر کرد.

این خانه ها با استفاده از چوب های درخت بلوط و کاه گل می سازند.

امکانات سوباتان

این ییلاق یکی از ییلاق های تورسیتی می باشد و دارای امکانات بسیار خوب و قابل قبولی می باشد. اگر قصد سفر کردن به ییلاق سوباتان را دارید اصلا  استرس این را نداشته باشید که این ییلاق هیچ امکاناتی ندارد و ممکن است برای شما دردسر ساز بشود.

از امکانات ییلاق سوباتان می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱- بازارچه : سوباتان دارای بازارچه بسیار بزرگی است که انواع صنایع دستی سوباتان و غذاها در عرضه می شود. در این بازارچه قصابی هایی وجود دارد که با استفاده از گوشت تازه کباب درست می کنند و شما می توانید لذت خوردن غذا با گوشت تازه را تجربه کنید.

کبابی سوباتان

۲- سوباتان دارای آب آشامیدنی می باشد که بصورت لوله کشی این آب در اختیار اهالی و مسافران قرار گرفته است.

۳- این ییلاق دارای دکل مخابراتی تقویت کننده خطوط مخابرات می باشد.

۴- زمین بازی برای انجام ورزش های گروهی و سوار کاری از تفریحات سوباتان می باشند.

۵- این ییلاق دارای چند مسافرخونه می باشد که شما می توانید در آنها اقامت کنید البته یک مسافرخونه مدرن هم قرار است به زودی در سوباتان افتتاح شود.

مشکلات و معایب سوباتان

۱- سوباتان فاقد سیستم برق رسانی می باشد و برق این منطقه توسط موتور برق تامین می شود.

۲- آنتن دهی این ییلاق خوب نیست و حتی به دلیل نبود برق کافی دکل های مخابراتی گفته میشود که از کار افتاده اند.

۳- این ییلاق با وجود تمام زیبایی هایی که دارد ولی هتل ندارد و نباید از مسافر خونه ها انتظار امکانات رفاهی بالایی داشته باشید.

مسیر رفتن به سوباتان

شما می توانید از چند مسیر به این ییلاق سفر کنید.

اولین مسیر، راه جنگلی لیسار- سوباتان است که جاده قدیمی رفتن به این ییلاق می باشد و امروزه تنها گردشگران حرفه ای از این راه عبور می کنند. طولانی بودن و دشوار بودن و نبود هیچ امکاناتی باعث شده است که تقریبا هیچ مسافر عادی از این مسیر عبور نکند. کل مسیر از ییلاق سوباتان تا جاده آسفالت ۲۳ کیلومتر میباشد که تغییر ارتفاعی نزدیک به ۱۸۰۰ متر دارد.

مسیر رفتن به سوباتان با وسیله شخصی:

  1. تهران، رشت، هشتپر و در نهایت جاده آق اولر  به سمت سوباتان، که البته از هشتپر  به  بعد با ماشین های معمولی قابل پیمایش نیست و نیازمند هماهنگی با نیسان های محلی می باشد.
  2. تهران، اردبیل، خلخال و سپس جاده نئور به سمت سوباتان که البته از نئور به سوباتان نیازمند پیاده روی ۸ تا ۱۰ ساعته و یا استفاده از ماشین های محلی است.

مسیر رفتن  به سوباتان با اتوبوس:

 اتوبوس تهران –  آستارا، پیاده شدن در هشتپر و استفاده از ماشین های محلی

مسیر رفتن به سوباتان با هواپیما:

تهران، رشت یا تهران، اردبیل و بقیه مسیر مانند مسیر اتوبوس

در انتها شما می توانید عکس های زیبای سوباتان را در اسلایدر زیر مشاهده نمایید.

نظرات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید

بدون نظر

تبلیغات

آخرین مطالب

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶
جنگ شبانه دینامیت شو کیش

جنگ شبانه کیش

تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه سواری در کیش

تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجسمه سیمرغ پارک ساحلی سیمرغ کیش

پارک ساحلی سیمرغ کیش

تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
کلبه هور در کیش

کلبه هور کیش

تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پارک شهر کیش در شب

پارک شهر کیش

تاریخ: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان کیش

تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
غواصی در کیش

غواصی در کیش

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا کیش

تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
هتل مارینا پارک کیش

هتل مارینا پارک کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
جایروکوپتر در کیش

جایروکوپتر در کیش

تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

راهنمای سفر

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای کامل و جامع سفر به مالزی

در این قسمت راهنمای سفر به مالزی را به صورت کامل برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. کشور مالزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است. پایتخت مالزی شهر کوالا لامپور است. مالزی دارای یک پایتخت اداری به نام پوتراجایا است که سازمان ها وزارت خانه […]

برای مشاهده کلیک کنید
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

سالانه مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و داشتن یک سفر خوب به تایلند سفر می کنند. خواندن راهنمای سفر یکی از بهترین راه ها برای بهتر سفر کردن است. در این مطلب از سفرنامه راهنمای سفر به تایلند را برای مسافرای که قصد سفر به این کشور را دارند قرار می دهیم. امیدواریم که با […]

برای مشاهده کلیک کنید